2010. december 30., csütörtök

A Stúdiós műtermet behajtogattam a pincénkbe. Új műterem kerestetik. Pályázat itt olvasható.

2010. november 25., csütörtök

A Magyar Képzőművészeti Egyetem Festő Tanszéke
tisztelettel meghívja Önt
az Óvári-gyűrű című jubileumi kiállításának
2010. november 25-én 18.00-kor kezdődő megnyitó ünnepségére.

A kiállítás helyszíne:
Főépület, Aula
Magyar Képzőművészeti Egyetem
Budapest, 1062 Andrássy út 69-71.

Kiállító művészek:
Aczél Ilona
G. Horváth Boglárka
Gosztola Kitti
Keresztesi Botond
Mátyási Péter
Megyeri-Horváth Gábor
Nagy Ágnes
Óvári László
Pintér Gábor
Rolik Ádám
Schaller István
Szenteleki Gábor

A kiállítás megtekinthető: 2010. december 4-ig.

A Óvári-gyűrű díjat Óvári László (1926 -1988) és Aczél Ilona (1929-2000) festőművészek emlékére Aczél Éva alapította 2001-ben, a Magyar Képzőművészeti Egyetem kiemelkedő tehetségű festő szakos hallgatói számára.
Idén tízedik alkalommal kerül sor a díj átadására.

2010. november 23., kedd

Alak és történet

Nemes Z. Márió írása Az Üveghegyen innen című kiállításról.
Új művészet, 2010.november, XXI. évfolyam, 11. szám, 20- 21. oldal

2010. november 20., szombat

2010. november 6., szombat

2010. október 29., péntek

2010. október 18., hétfő

Képek a római kiállításról





Képek: Sergio (grazie!)

2010. október 15., péntek


Ma bezárt az üveghegyen innen című kiállítás az acb Galériában, de nyílt egy másik Rómában.
A címe: 12 passi sulle orme di Caravaggio.

helyszín: Via A. Brunetti 21a/b (Piazza del Poppolo) Rome, Italy, 00186
telefon: +39.06.3224515
hétfő: 16:30 - 19:30
kedd - Szo: 10:30 - 13:00, 15:30 - 19:30
honlap: Galleria Don Chisciotte

megtekinthető november 27- ig

2010. szeptember 23., csütörtök

Meghökkentő mesék

Az acb Galéria szezonnyitó csoportos kiállítása a kollektív hallucináció élményét nyújtja nézőinek. A groteszk iróniával teli vásznak készítői valamennyien rutinos időutazók.

Mindenütt a jövő retrója, vagy éppen fordítva, a historizáló múlt hever darabokban, mint Kis Róka Csaba romantikus horror jeleneteinek szereplői. Karácsonyi László zománcfestékkel készít űrbéli szentképeket az asztronauták lelki üdvéért, Szenteleki Gábor szürreális barokk piktúrája legális tudatmódosítóként fogyasztható, Kósa János nosztalgikus pannói pedig meggyőzően demonstrálják, hogy a Kádár-korszak valamennyi furcsasága földönkívüli beavatkozás eredménye volt. Mesékre minden felnőttnek szüksége van, és e tárlat bőven szolgál ilyesmivel. Képzeletbeli utazásunk során még csak nem is kell megkerülnünk az Üveghegyet, elég, ha eljutunk egy Király utcai kereskedelmi galéria meglepetésekkel teli falai közé.
GYŐRFFY LÁSZLÓ (Figyelő)

Az Űveghegyen innen, Népszabadság

Posted by Picasa

2010. szeptember 15., szerda

2010. szeptember 14., kedd

Az Üveghegyen innen

Inex video

A gombákat termő fiú


Kiállítás groteszk alakok és témák egy sajátos, legbelső univerzumból

A kortárs festészet képes valóban értelmezhető képeket alkotni, ne tekintsünk hát rá idegenként – ez is lehetne az acb Kortárs Művészeti Galériában látható tárlat mottója. Sarki róka a Holdon, halat cipelő zöld lény, egy férfi mellkasából kinőtt erdei gombák és más groteszk témák: Sárvári Zita, a galéria munkatársa vezetett körbe bennünket az érdekes világban.

A festmények közös szervezője a visszavonulás, amely erős társadalomkritikát takar

A kiállítás hét festőművész tizenhét, az ábrázolt alakok és a stílus terén is eltérő alkotását mutatja be: a fiatal generáció mellett két, náluk idősebb mester is kiállított a tárlaton, amelynek mozgatórugója a társadalmi jelenségekkel szembeni irónia, kritika, illetve a magánmitologikus témaválasztás – vagyis az alkotó fantáziájában megszülető lények, avagy a valóság elemeinek sajátos nézőpontú ábrázolása – mondta lapunknak Sárvári Zita. „A tárlat koncepciója az volt, hogy a kortárs magyar festők olyan műveit állítsák ki, amelyek valamiféle személyes hangvételről árulkodnak”. A visszavonulás, amely elzárkózásnak tűnik, de valójában erős társadalomkritikát takar, központi szervezőerő. A kurátor elmondta: az összes kép hagyományos műfajú – tehát festmény –, ám a művészek az anyaghasználat terén újítottak. Zománcfesték a vásznon, vagy olaj a merített papíron, sőt egy régi, értéktelen újrafestett kép is szerepel itt.

Sárvári Zita kiemelte Szűcs Levente képeit, a Cipekedő lényt és a Nagy szörnyet, amelyek a végletekig leegyszerűsített, szinte gyermeki ábrázolásmódjukkal csendes bájt sugároznak. „Király Gábor művei, amelyek merített papírra festett élénk színeikkel, bánatosan, szinte esetlenül ácsorgó figuráikkal Gauguin alkotásait juttatják a látogató eszébe. Szenteleki Gábortól most majdhogynem klasszikus szépségű festmények szerepelnek, az Egyet ide, egyet oda című kép – groteszk témája ellenére, hiszen egy férfi mellkasán növő gombákat szüretel a másik alak – csaknem Caravaggio stílusát idézi, éles fény-árnyék hatásokkal és a szinte fényképminőségű ábrázolással” – mondta Sárvári Zita. Másik képén, az Elszántan termő fiún szintén gombák szerepelnek: a kurátor elárulta, hogy a festő egy szürreális álom után – amelyben lábszárán erdei gombák nőttek ki – döntött úgy, hogy ezt meg kell festenie.

Karácsonyi László a bizánci ikonfestészetből merített Maryonaut című képéhez, amelyben egy ikonszerű Szűz Mária-alak tekint le ránk – az űrhajósok szkafanderében. Az űrutazás más képein is megjelenik, az On the Moon címűn egy űrhajós sarki rókát sétáltat égi kísérőnk felszínén…Roskó Gábor az ismert szocreál kép, a Levél a frontról című festmény egy példányát a lomok közül mentette ki évekkel ezelőtt, most pedig néhány alakkal – gömb alakú manó, tükörtojás – kiegészítette, mondta Sárvári Zita; hasonló kifigurázása a korszaknak a Művház című Kósa János-kép, amelyen egy beatzenekar koncertjét láthatjuk, előttük a transzparens: Éljen november 7! Kis Róka Csabától a Vitalitás pedig önmaga iróniája: címével ellentétben valamiféle apokaliptikus jelenetet ábrázol.

Zsiray-Rummer Zoltán, Magyar Hírlap online (2010. 09.14.)

2010. július 8., csütörtök

"Zivatar Után"

Megjelent Szőnyi Zsuzsa írása munkámról a Premier Magazinban.

2010. Július- Augusztusi szám, 62- 63. oldal

2010. július 2., péntek

2010. július 1., csütörtök

2010. június 22., kedd

2010. június 21., hétfő

2010. június 8., kedd

Jól látom?!!!!!?????!!!!!!!!



Jól látom??!!!! Egyetlen egy magyarnak nem sikerült becsúsznia?!!!???!! Nemá!!!!


2010 nyeretesei:

MARIA COREJOVA / Szlovákia
AURELIA GRATZER / Ausztria
ALICE NIKITINOVÁ / Csehország
MICHA PAYER & MARTIN GABRIEL / Ausztria
LUCIA TALLOVÁ / Szlovákia

Nekik természetesen gratulálok!

2010. június 3., csütörtök

Új műtermünk a Stúdióban

Ma megkaptuk a kulcsokat új, közös műtermünkhöz, a Stúdióban. Hat hónapig fogunk itt dolgozni, hármasban: LKO, Janó és én. Intenzív munka lesz, nekem két önálló és három csoportos kiállításra kell itt felkészülnöm.




Erik rögtön meg is látogatott minket.



2010. május 20., csütörtök

2010. május 13., csütörtök

Hungarikonok

Tegnap Bécsben voltam, Kárpáti Tamás szubjektejeinek harmadik bemutatóján ezúttal a Collegium Hungaricumban. A kiállítást Jiří Menzel és Szabó István Oscar- díjas filmrendezők nyitották meg. Dr. Méhes Márton, az intézet igazgatójának köszöntőjét követően, Menzel odasétált a mikrofonhoz, majd miután azt nem érte fel, az ebből támadt apró kavarodást kihasználva, átsétált az alacsonyabbhoz és annyit mondott anyanyelvén: "Ausztriában vagyunk, egy magyar helyen, én cseh vagyok, már csak a császár hiányzik". Ezt követően szerényen hátralépett, átadva a helyet Szabó Istvánnak, aki először németül, majd kicsit talán kevesebbet magyarul beszélt a kreativitásról, végül Menzel karon ragadta őt és eltűntek a tömegben.
Tanulságos volt.

2010. május 10., hétfő

2010. május 6., csütörtök

Koller- díj



Az idén a Magyar Művészeti Akadémia nekem ítélte a Koller- díjat, amit Koller György tiszteletére és emlékére, özvegye Koller Edit alapított 1997- ben. Koller Györgyről Magyarország legrégebben működő kereskedelmi galériájának megalapítójáról itt olvashatnak többet.

2010. május 4., kedd

Ma felmondtam a műtermem bérlését a házunkban

Úgy érzem kihoztam mindent, amit ebből a helyzetből lehetett. A korábban oly vonzó helyzet, hogy szinte otthon dolgozhatok, most valahogy terhes lett. Elegem lett az egyedüllétből, a monoton rutinból, de a drága de legalább kicsi konstrukció is elveszítette vonzerejét :-). Ki kell mozdulnom. Így hát anélkül, hogy lenne hová mennem a két hónapos felmondási idő után, belevágtam. Legalább motivált leszek a keresésben. A döntésben sokat segített LKO barátom, akivel már régóta beszélgetünk róla, hogy egyszer összeköltözhetnénk egy közös műterembe. Az ACB Galériában, Kis Róka Csabi lelkesítő beszédét hallgattuk mind a ketten a közös műtermekről amikor megérett bennem az elhatározás. Költözünk! Lilla azonnal igent mondott és bónuszként Janó is hozzánk csapódott. Szuper!!! Ha a sors és Stúdió is kegyes lesz hozzánk, akkor a Rottenbiller utca lesz az első állomásunk.

Búcsúzóul, nekifogtam a legnagyobb kép megfestésének, amit ebben a műteremben még meg lehet csinálni. A vászon faltól falig és a padlótól a mennyezetig ér. Az ajtón csak egy bizonyos szögben fér ki és éppen elfér minden kanyarban. Nem marad bennem hiányérzet, mikor itthagyom ezt a kis helyiséget.

2010. április 22., csütörtök

Ja! Kipenderítettek a Strabagról is... hát ilyet... :-)

2010. március 12., péntek

2010. március 11., csütörtök

2010. március 10., szerda

2010. március 6., szombat

4tl Art Laguna Prize

Szombat este nyílt Velencében a negyedik Laguna Művészeti Díj kiállítása és ünnepélyes díjátadója. Ennek a a Biennálé helyszínéül is szolgáló Arsenale adott helyet. Annak a szerencsés 120 fiatal művésznek egyike lehettem, akiket a zsűri 91 országból érkező közel 5500 pályázóból kiválasztott. 60 festmény, 60 szobor, installáció és ugyanennyi fotó, print került az utolsó fordulóba. Mindhárom kategóriában egy- egy fődíjat osztottak. Ezeket Sergio Padovani, Olga Schigal és Dean West kapták. További díjakat osztott ki az a 19 galériából álló nemzetközi zsűri, akik a rendezvényhez kapcsolódva azt vállalták, hogy a bekerült művészek közül önálló kiállítást rendeznek egy- egy kiválasztottnak ,2010 és 11 között. Így kaptam két díjat a Velencei Galéria Perelától és a Bresciai Galleria dell'Ombratól. A kiállítás március 27- ig tekinthető meg Velencében, majd tovább utazik a bécsi (április 12- 26.) és prágai (május 20- június 6.) Olasz kultúrális Intézetekbe.
A Galleria dell'Ombra díja
A Galleria Perlá díja

A galéria két díjat is kiosztott, így találkoztam a színpadon kölcsönös meglepetésünkre Tóth Ágival, volt osztálytársammal, az esemény másik magyar résztvevőjével.
Köster Dániellel